Zabawki dla dzieci – jakie zabawki wybrać dla naszego malucha?

Każdy rodzic marzy o chwili spokojnej zabawy dziecka, podczas której będzie miał szanse napić się ciepłej kawy, spokojnie ugotować obiad czy porozmawiać. Zabawa i zabawki dla dzieci są nieodłączną częścią każdego dzieciństwa. Oprócz rozrywki zabawki powinny pozwalać dziecku osiągać kolejne kroki w rozwoju. Oferta dostępnych na rynku zabawek jest bardzo szeroka i bardzo łatwo zgubić się w ich gąszczu. W sklepach można znaleźć mnóstwo różnorodnych zabawek, ale co wybrać by nasza pociecha chciała się nimi bawić i jednocześnie zyskiwała nowe umiejętności?

Podczas wyboru nie należy kierować się stereotypami. Warto pamiętać, że zabawki nie mają płci i wszystkie nadają się idealnie zarówno dla chłopców jak i dziewczynek.

Zabawki dla dzieci: zabawki konstrukcyjne

Zabawki konstrukcyjne to taki rodzaj zabawek dla dzieci, który pozwala na ćwiczenie precyzji ruchów, a także wpływa na rozwój różnorodnych procesów myślowych. Zabawki dla dzieci podczas których dzieci doskonalą swoje umiejętności konstrukcyjne sprawiają, że nasi najmłodsi stają się wytrwalsi, bardziej cierpliwi oraz rozwijają umiejętność pokonywania trudności. Dodatkowo ćwiczą małą motorykę, co w konsekwencji przyczynia się do rozwoju mowy u dziecka.

Przykłady zabawek konstrukcyjnych dla najmłodszych:
– plastelina, modelina, ciastolina
– zestawy narzędzi wraz ze śrubkami
– piasek kinetyczny
– klocki np. LEGO
– mozaiki
– kredowe tablice do rysowania

Zabawki dla dzieci: zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne oprócz rozrywki stwarzają możliwości rozwoju i uczenia się nowych umiejętności. Pozwalają na naukę nowych pojęć, poszerzają zasób słownictwa, a także przyczyniają się do rozwoju spostrzegawczości, wyobraźni i umiejętności analitycznych. Pozwalają też na ćwiczenie pamięci długotrwałej i krótkotrwałej. Wśród zabawek edukacyjnych nie powinno zabraknąć także zabawek wspierających rozwój zmysłów dziecka, czyli zabawek sensorycznych.

Wybrane zabawki edukacyjne:
– puzzle, np. Czuczu
– kukiełki i pacynki
– układanki lewopółkulowe
– korale do nawlekania
– gry w MEMO
– masy sensoryczne, np. SLIME